El kuruluğu çoğumuzun karşılaştığı bir problem. Oldukça fazla kişide yaygın olarak karşılaşılan bu sorunun temelinde ise genelde çevresel etkenler yatıyor.

Bu yazımızda el kuruluğu nedir, sebepleri nelerdir ve nasıl başa çıkılır sorularının cevaplarını paylaşacağız.

El Kuruluğu Nedir?

El kuruluğu mevsimsel olarak düşünüldüğünde genelde kış aylarında karşılaşılan cildin nemi tutamamasından kaynaklanan bir sorundur. El kuruluğu ile karşılaştığımızda ellerimizin daha sert ve kuru olduğunu fark ederiz. Bunun sebebi ise cildin nemi tutamaması, cilde tutunan yağların ciltten uzaklaşmasıdır. Bu duruma zaman zaman elde çatlaklar da eşlik edebilir. En üst seviyedeki el çatlaklarında ise acı ve kanama görülebilir. Peki hepimizin karşılaştığı ve sürekli çözüm aradığı bu el kuruluğunun sebepleri neler?

El Kuruluğunun Sebepleri Nelerdir?

Soğuk günlerde el kuruluğu sık yaşanan bir sorundur  

Hava Şartları

Kuru eller ile genelde kışın karşılaşmamıza rağmen hangi mevsim olduğuna bakmadan kuru havanın ciltte kuruluklara ve pul pul dökülmelere sebep olduğunu söyleyebiliriz. Kış mevsiminde dışarıda nemli bir hava olmadığı için ellerimiz kurumaya daha yatkın olacaktır.

Az su tüketimi, elde ve ciltte kuruluk yaşanmasına sebep olabilir

Su Tüketimi

Az miktarda su tüketmek kansızlığa sebep olabiliyor. Bu ise ellerimizin ve cildimizin kurumasına yol açıyor. Bu sebeple uzmanların da tavsiye ettiği şekilde günde en az 2 litre su içmek gerekiyor. Bu sadece cilt sağlığımız için değil genel anlamda sağlığımız için oldukça faydalı.

Bazı rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar yan etki olarak ellerin kurumasına neden olabilir.

İlaç Kullanımı

Bazı rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan ilaçların içerdiği glikolik asit, retinol ve salsilik asit gibi maddeler ciltte kuruluğa sebep olabiliyor. Böyle bir durum söz konusuysa ilacı reçete eden hekiminize başvurmanız daha doğru olacaktır.
Temizliği sağlamak için elleri yıkamak mantıklı ancak çok yıkandığında eldeki nemi buharlaştırıyoruz ve bu da ellerin çatlamasına ve kurumasına sebep oluyor.

Fazla Miktarda El Yıkamak

Elimizi her yıkadığımızda cildimizden bir miktar nemi ve doğal yağları da uzaklaştırmış oluyoruz. Özellikle içinde bulunduğumuz dönemde sıkça ellerimizi yıkadığımız veya dezenfektan kullandığımız göz önüne alınırsa hepimizin elleri neden bu kadar çabuk kuruduğunun cevabı oldukça açık. Kullandığımız alkol içeren dezenfektan veya kolonyanın cildimizi kurutmasının sebebi ise içinde yüksek oranda alkol bulunmasıdır. Alkol uçucu bir maddedir ve buharlaşırken tıpkı ellerimizi yıkadığımızda cildimizden nemi ve doğal yağları uzaklaştırdığımızdaki gibi bir etki yaratır. Ellerimizi yıkarken sabun içermeyen, nemlendiricili sabunlarla yıkamak bir çözüm olabilir.

Bazı mesleklerde el çatlakları ve el kurulukları daha sık görülmektedir.

Çalışma Koşulları

Çalışma koşulları da cilt kuruluğunu tetikleyen önemli bir faktör. Örneğin çalışma şartları gereği ellerini sık sık yıkaması gereken kişiler el kuruluğunu daha fazla yaşayacak olan kişilerdir. Bunlara öğretmenler, hemşireler ve doktorlar örnek gösterilebilir. Bununla birlikte elleri sürekli kimyasallara temas eden kuaförler de çoğu zaman el kuruluğundan şikâyetçi olmaktadırlar. Bunun sebebi de az önce belirttiğimiz gibi ellerin uzun süre kimyasal maddelerle temas halinde olmasıdır.

El Kuruluğuyla Nasıl Başa Çıkılır?

Cilt kuruluğunu önlemenin en önemli yollarından biri su tüketimine dikkat etmek. Bunun için çeşitli uygulamalar mevcut. Hepimiz akıllı telefon kullandığımız için uygulama marketlerinden su içmek için hatırlatıcı oluşturabileceğimiz eğlenceli uygulamalardan indirebilir ve günde içeceğimiz su miktarını olması gereken seviyeye getirebiliriz.

Cildin nemini kaybetmemesi için suyla teması sınırlandırmak gerekiyor. Sürekli su ile temas edilen mesleklerde ise uygun eldiven kullanmak gerekiyor.

Cilt kuruluğunu tetikleyen faktörlerden birinin kuru hava olduğunu söylemiştik. Bu nedenle kışın dışarı çıkarken eldiven kullanmak el kuruluğunun önüne geçmek için mantıklı bir hareket olacaktır.

Cilt kuruluğuna son vermek sanıldığı kadar zor değil. Solenne Nemlendirici, Kuruluk Giderici El & Vücut Kremi tüm meslek grupları ve tüm cilt tipleri için özel olarak tasarlanmış formülü ile ciltte yağlılık hissi bırakmadan cilt tarafından hızla emiliyor ve cildi neme uzun süre boyunca hapsediyor. Böylelikle Solenne Nemlendirici, Kuruluk Giderici El & Vücut Kremini uyguladıktan sonra ellerinizi yıkasanız dahi elleriniz nemli ve bakımlı kalmaya devam ediyor. İçeriğindeki Shea Butter, Allantoin ve Hindistan Cevizi Yağı ile üst düzey koruma ve bakımı garanti altına alıyor. Solenne Nemlendirici, Kuruluk Giderici El & Vücut Kremi’ ne bu linkten ulaşabilirsiniz.